Shqyrtimi i kërkesës për ndihmë juridike dytësore nga gjykata

Neni: 
22

Gjykata shqyrton kërkesën për ndihmën juridike dytësore në përputhje me parashikimet në legjislacionin procedural dhe, për aq sa është e mundur, me dispozitat e këtij ligji. 
Vendimi në lidhje me kërkesën për ndihmë juridike dytësore merret nga gjykata kompetente:

brenda 5 ditëve nga data e regjistrimit të kërkesës, kur kërkesa paraqitet përpara fillimit të procesit gjyqësor;
gjatë veprimeve paraprake ose në seancën përgatitore përpara se të caktohet seanca gjyqësore, kur  kërkesa për ndihmë juridike është paraqitur bashkë me kërkesë-padinë;
sipas parashikimeve të legjislacionit procedural dhe dispozitave të këtij ligji, kur kërkesa paraqitet  gjatë shqyrtimit gjyqësor.

Në rastet kur kërkuesi deklaron pamundësinë për sigurimin e dokumentacionit, si dhe në çdo rast tjetër kur gjykata çmon se korrigjimi ose plotësimi i kërkesës mund të bëhet shkak për vonesa, të cilat cenojnë thelbin e të drejtave të kërkuesit, gjykata mund të urdhërojë dorëzimin e dokumentacionit të nevojshëm nga organet e administratës shtetërore që e disponojnë atë. Në këto raste kërkesa për ndihmë juridike dytësore quhet e paraqitur në përfundimin e afatit të vendosur nga gjykata për paraqitjen e dokumentacionit plotësues nga organet e administratës shtetërore.  
Gjykata, në përputhje me parashikimet e këtij ligji dhe parashikimet në legjislacionin procedural, pas shqyrtimit të kërkesës vendos:

  • pranimin e kërkesës për dhënien e ndihmës juridike dytësore;
  • rrëzimin e kërkesës për dhënien e ndihmës juridike dytësore.

5.  Kërkesa për ndihmë juridike dytësore rrëzohet vetëm në rastet kur:  

nuk përmbushen kushtet e parashikuara në nenet 11 ose 12 të këtij ligji; 
është dukshëm abuzive ose haptazi  e pabazuar.

Vendimi për pranimin ose rrëzimin e  kërkesës për ndihmë juridike dytësore jepet i arsyetuar.  
Kundër vendimit të gjykatës për rrëzimin e kërkesës për ndihmën juridike dytësore mund të bëhet ankim i veçantë. Ankimi i vendimit nuk pengon vazhdimin e shqyrtimit të çështjes. Ankimi bëhet sipas  formularit tip të miratuar nga Ministri i Drejtësisë, i cili i jepet kërkuesit së bashku me vendimin për rrëzimin e kërkesës.
Gjykata e apelit shqyrton çështjen në dhomë këshillimi dhe merr vendim brenda 15 ditëve nga regjistrimi i çështjes. Kundër këtij vendimi nuk lejohet rekurs në Gjykatë të Lartë.
Drejtoria e Ndihmës Juridike Falas mund të ankimojë vendimin e gjykatës për pranimin e kërkesës për ndihmë juridike dytësore, nëse pretendon se kjo kërkesë është dukshëm abuzive ose haptazi e pabazuar. Në këtë rast zbatohen afatet dhe rregullat për ankimin e vendimeve përfundimtare, sipas dispozitave të legjislacionit procedural. Kundër vendimit të gjykatës së apelit nuk lejohet rekurs në Gjykatë të Lartë.

Kjo është një dispzitë me natyrë proceduriale, e cila përcakton rregullat e shqyrtimit të kërkesës për ndihmë juridike dytësore nga gjykata dhe vendimmarrjen përkatëse për këtë kërkesë.

Vendimi në lidhje me kërkesën për ndihmë juridike dytësore merret nga gjykata në këto tre raste dhe afate:

  • brenda 5 ditëve kur kërkesa paraqitet përpara fillimit të procesit gjyqësor;
  • gjatë veprimeve paraprake ose në seancën përgatitore para se të caktohet seanca gjyqësore, kur  kërkesa për ndihmë juridike është paraqitur bashkë me kërkesë-padinë;
  • sipas parashikimeve të legjislacionit procedural, pra në formën e një kërkesë të vecantë kur kërkesa paraqitet  gjatë shqyrtimit gjyqësor.

Në çështjen Croissant v Germany, Gjykata Europiane e të Drejtave të Njeriut ka vendosur se: “Duke marrë në konsideratë vendimet e fundit të Kryetarit të Gjykatës së Apelit të Shtutgartit dhe vendimin e gjykates së shkallës së parë, nuk ka dyshim se është ankimuesi që duhet të paraqesë se ai nuk ka mundësitë paguajë pagesën e plotë, dhe atëherë legjisacioni përkatëse dhe praktika duhet të zbatohen. Në këtë aspekt Gjykata konsideron se është e pranueshme sipas Konventës, se barra e provës për të provuar mungesën e mjeteve të mjaftueshme duhet të jetë tek personi që bën kërkesën.”

Nga ana tjetër, në çështjen Pakelli v Gjermanisë, Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka përcaktuar gjithashtu edhe rolin e gjykatës dhe thellësinë e shqyrtimit gjyqësor në rast se para saj paraqitet një kërkesë për ndihme juridike dytësore. Sipas Gjykatës së Strasburgut “nuk është e nevojshme të provohet “përtej çdo dyshimi” se aplikanti është i varfër. Mjafton që të provohet “mungesa e mjeteve” ne “mungesë të të dhënave të tjera që të vërtetojnë të kundërtën”.

Kundër vendimit të gjykatës për rrëzimin e kërkesës për ndihmën juridike dytësore mund të bëhet ankim i veçantë dhe ankimi i vendimit nuk pengon vazhdimin e shqyrtimit të çështjes. Gjykata e Apelit shqyrton çështjen në dhomë këshillimi dhe merr vendim brenda 15 ditëve nga regjistrimi i çështjes. Ndaj këtij vendimi nuk lejohet të bëhet rekurs në Gjykatë të Lartë.

Në rast se Gjykata e Apelit rrëzon kërkesën për ndihmë juridike dytësore të paraqitur para saj, atëherë ndaj këtij vendimi nuk mund të bëhet ankim i veçantë në Gjykatën e Lartë, por mund të bëhet rekurs, së bashku me vendimin përfundimar të Gjykatës së Apelit.

Sipas pikës 9 të këtij neni Drejtoria e Ndihmës Juridike Falas mund të ankimojë vendimin e gjykatës për pranimin e kërkesës për ndihmë juridike dytësore, nëse pretendon se kërkesa e pranuar nga gjykata është dukshëm abuzive ose haptazi e pabazuar. Nga formulimi i kësaj dispozitë rezulton se Drejtoria mund të ankimojë vetëm vendimin e gjykatës së shkallës parë që ka miratuar kërkesën për ndihmën jurudke dytësore, por jo vendimin e Gjykatës së Apelit apo të Gjykatës së Lartë kur para saj paraqiten kërkesa për ndihmë juridike dytësore. Nga ana tjetër, mbetet të shihet zbatimi i kësaj dispozite në praktikë sepse Drejtoria e Ndihmës Juridike Falas në Ministrinë e Drejtësisë, nuk është palë në procesin gjyqësor që zhvillohet për miratimin ose jo të kërkesës së paraqitur. Ajo nuk është as në cilësinë e personit të tretë në këtë gjykim, ndaj në kuptim të legjislacionit procedurial do të shihet në praktikë dhe në jurisprudencë se si do të zbatohet pika 9 e këtij neni.

Komentet

he best way to help recruiters grasp your abilities is to put long lists of skills in your rГ©sumГ©. <a href="https://resumehelpservice.com/">consulting resume</a> sample resume summary statements for customer service

strongest otc allergy med <a href="https://allergtrtx.com/">top rated pill for itching</a> do you need a prescription

Hello, i think that i saw you visited my website so i came to “return the favor”.I
am trying to find things to improve my web site!I suppose its ok to use
some of your ideas!!

alternative to antihistamine for allergy <a href="https://allergtrtx.com/">common prescription allergy pills</a> alphabetical list of allergy medications

Hello, yeah this paragraph is truly pleasant and I have learned lot of things from it on the
topic of blogging. thanks.

piriton allergy tablets canada <a href="https://allergtrtx.com/">best prescription allergy pills</a> alternatives to allergy medication

I was very pleased to discover this web site.
I need to to thank you for your time just for this wonderful read!!
I definitely enjoyed every bit of it and I have you saved as a
favorite to check out new things in your blog.

<a href=https://forfreedating.co.uk/>Flirtfinders</a> is a trusted online dating service that provides a platform for singles to chat for free.
With a easy-to-use platform and powerful matching algorithm, Flirtfinders makes it easy to meet interesting people.
The platform offers a range of features, including video calls and fun emojis, to add some fun to your chats.
Whether you're looking for a casual fling, Flirtfinders has got you covered.
Join now and enjoy free chatting on Flirtfinders!

best allergy medications over the counter <a href="https://allergtrtx.com/">generic allergy pills</a> prescription allergy medicine list

prescription strength allergy meds <a href="https://allergtrtx.com/">allergy pills non drowsy</a> otc allergy medication comparison chart

Excellent blog! Do you have any tips for aspiring writers?

I'm planning to start my own blog soon but I'm a little
lost on everything. Would you propose starting with a free platform like Wordpress or
go for a paid option? There are so many options out
there that I'm completely confused .. Any suggestions?
Many thanks!

allergy medication better than allegra <a href="https://allergtrtx.com/">allergy medications prescription list</a> best allergy pills for adults

For the reason that the admin of this web site is working, no question very shortly it will
be well-known, due to its quality contents.

claritin allergy sinus 12hr costco <a href="https://allergtrtx.com/">allergy medication primary name</a> alternative allergy treatment options

Everyone loves what you guys tend to be up too. Such clever work and exposure!
Keep up the great works guys I've incorporated you guys to blogroll.

how long do antihistamines take to work <a href="https://allergtrtx.com/">tablet for allergy on skin</a> do you need a prescription

Great blog here! Also your website loads up very fast! What web host are you using?
Can I get your affiliate link to your host? I wish my site
loaded up as fast as yours lol

allergy pills non drowsy <a href="https://allergtrtx.com/">alternatives to allergy pills</a> best allergy over the counter

Hi there mates, how is all, and what you want to say on the
topic of this paragraph, in my view its really awesome
for me.

is claritin stronger than benadryl <a href="https://allergtrtx.com/">walgreen generic allergy pills</a> allergy pills over the counter

What's up, everything is going fine here and ofcourse every one is sharing data,
that's really fine, keep up writing.

generic name for allergy pills <a href="https://allergtrtx.com/">strongest prescription allergy medication</a> alternative to antihistamine for allergy

Whats up are using Wordpress for your blog platform?
I'm new to the blog world but I'm trying to get started and create my own. Do you require any coding expertise to make your own blog?
Any help would be really appreciated!

different types of allergy medicine <a href="https://allergtrtx.com/">strongest otc allergy med</a> allergy pills prescribed by doctors

It's the best time to make a few plans for the future and it is time to be happy.

I have learn this publish and if I may just I want to recommend you few fascinating things or suggestions.
Maybe you could write subsequent articles referring to this article.
I desire to read even more issues about it! https://drive.google.com/drive/folders/1VLssWkD_N_bqOIZa-pQfZJhGipJ-xDDt

alphabetical list of allergy medications <a href="https://allergtrtx.com/">exact allergy pills</a> most recommended allergy medication

I visit every day some websites and blogs to read content, however this website offers feature based content.

top rated pill for itching <a href="https://allergtrtx.com/">top rated pill for itching</a> allergy medication primary name

psychology essay writing service <a href="https://collegepaperss.com/">writing on paper</a> trustworthy essay writer service

strongest over the counter allergy <a href="https://allergtrtx.com/">best allergy over the counter</a> best allergy pills for adults

community service essay san antonio <a href="https://lospaperwriters.com/">writing a response paper</a> essay titles help

otc allergy medication comparison chart <a href="https://allergtrtx.com/">top rated pill for itching</a> claritin allergy sinus 12hr costco

Very nice post. I just stumbled upon your weblog and wished
to say that I have really enjoyed surfing around your blog
posts. In any case I will be subscribing to your feed and I hope you write again soon!

strongest otc allergy med <a href="https://allergtrtx.com/">best allergy over the counter</a> do you need a prescription

service hour essay <a href="https://writingmypaperleo.com/">write a paper for me</a> scholalrship,leadership,character,and service essay

walgreen generic allergy pills <a href="https://allergtrtx.com/">antihistamine generic names</a> types of allergy pills

It's amazing designed for me to have a web site, which is beneficial designed for my knowledge.
thanks admin

kirkland allergy pills toronto <a href="https://allergtrtx.com/">prescription allergy medicine list</a> generic allergy medication list

how to use cialis <a href="https://cialistadalafilmoste.com/">tadalafil 20 mg</a> cialis over the counter 2018

allergy medications for itching skin <a href="https://allergtrtx.com/">kirkland allergy pills toronto</a> allergy pills prescribed by doctors

My family always say that I am wasting my time here
at web, except I know I am getting experience everyday by reading thes fastidious articles or reviews.

claritin allergy sinus 12hr costco <a href="https://allergtrtx.com/">allergy pills for rash</a> common prescription allergy pills

Do you mind if I quote a couple of your articles as long
as I provide credit and sources back to your blog?

My website is in the very same area of interest as yours and my users would definitely benefit from a lot of the information you
provide here. Please let me know if this alright with you.

Thanks a lot!

doctor prescribed allergy medication <a href="https://allergtrtx.com/">best generic allegra</a> best allergy pill

community service essay animal shelter <a href="https://writemyessaylife.com/">write your essay</a> essay service attacks

what is allergy medicine called <a href="https://allergtrtx.com/">costco canada cold and sinus</a> strongest over the counter allergy

strongest otc allergy med <a href="https://allergtrtx.com/">alternatives to allergy medication</a> allergy medications for itching skin

Hey guys, here I want to tell you that there is a recommended website that can make money the easy way. For further information, you can click the link below

https://normalitation-picses.isjl.org
https://normalitation-picses.isjl.org/akunjp.html
https://normalitation-picses.isjl.org/asia128.html
https://normalitation-picses.isjl.org/asiaplay.html
https://normalitation-picses.isjl.org/bintang138.html
https://normalitation-picses.isjl.org/biowin69.html
https://normalitation-picses.isjl.org/boosterjp.html
https://normalitation-picses.isjl.org/caricuan99.html
https://normalitation-picses.isjl.org/cuan77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/dana77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/danaslot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/deposlots.html
https://normalitation-picses.isjl.org/dewasloto.html
https://normalitation-picses.isjl.org/ferrari77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/gbosky.html
https://normalitation-picses.isjl.org/gilaslot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/gitar100.html
https://normalitation-picses.isjl.org/gocap4d.html
https://normalitation-picses.isjl.org/hoki77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/inajp.html
https://normalitation-picses.isjl.org/jokerbola.html
https://normalitation-picses.isjl.org/kampungbola99.html
https://normalitation-picses.isjl.org/lambo234.html
https://normalitation-picses.isjl.org/macau787.html
https://normalitation-picses.isjl.org/mafiabola77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/masterplay99.html
https://normalitation-picses.isjl.org/mata303.html
https://normalitation-picses.isjl.org/merahtoto.html
https://normalitation-picses.isjl.org/moli77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/mposport.html
https://normalitation-picses.isjl.org/mulia77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/nilam189.html
https://normalitation-picses.isjl.org/nslot99.html
https://normalitation-picses.isjl.org/papislot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/pastijp.html
https://normalitation-picses.isjl.org/pgslot88.html
https://normalitation-picses.isjl.org/poa88.html
https://normalitation-picses.isjl.org/premium77.html
https://normalitation-picses.isjl.org/qqangpao.html
https://normalitation-picses.isjl.org/qqpulsa.html
https://normalitation-picses.isjl.org/rajaslot88.html
https://normalitation-picses.isjl.org/rinduslot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/santaslot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/sukaspin.html
https://normalitation-picses.isjl.org/tajirslot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/tokojackpot.html
https://normalitation-picses.isjl.org/tribun855.html
https://normalitation-picses.isjl.org/vegas338.html
https://normalitation-picses.isjl.org/viva138.html
https://normalitation-picses.isjl.org/wahana99.html
https://normalitation-picses.isjl.org/wdbos.html
https://normalitation-picses.isjl.org/zona303.html
https://normalitation-picses.isjl.org/oxplay.html
https://normalitation-picses.isjl.org/zoomengine.html

Thank You.

3rd generation antihistamines list <a href="https://allergtrtx.com/">best allergy medicine for rash</a> piriton allergy tablets canada

Pages