Përfituesit

Neni: 
25

Personat, të cilët kanë të drejtën për të marrë ndihmë juridike dytësore, sipas neneve 11 ose 12, të këtij ligji, gëzojnë të drejtën për përjashtim nga:

                a) pagimi i tarifave të përgjithshme dhe të veçanta, sipas përcaktimeve të ligjit për tarifat gjyqësore në  Republikën e Shqipërisë;  

                b) pagimi i shpenzimeve gjyqësore (shpenzimet për dëshmitarët, ekspertët, përkthyesit dhe për  këqyrjen e sendeve ose këqyrjen në vend), sipas përcaktimeve të legjislacionit procedural;  

                c) detyrimi për të parapaguar tarifën e vënies në ekzekutim të urdhrit të ekzekutimit pranë shërbimit  përmbarimor gjyqësor shtetëror.

Gjykata Kushtetuese në shqyrtimin e çështjes së përjashtimit nga pagimi i tarifave gjyqësore ka theksuar me vendimin nr. 7, datë 27.02.2013 se: “26. Çdo individ që i drejtohet me padi gjykatës, është i detyruar të parapaguajë taksën mbi aktet (ose “tarifën për shërbime gjyqësore”, sipas udhëzimit nr. 13/2009, supra), e cila caktohet mbi bazën e vlerës së padisë. Megjithatë, Gjykata vlerëson se, në vështrim të neneve të sipërcituara të KPC-së,  gjyqtari i zakonshëm nuk pengohet të hetojë dhe të përjashtojë paditësin nga pagesa e kësaj tarife, në rastet kur ndodhet përpara pamundësisë  financiare të tij për të bërë këtë pagesë. Gjyqtari i zakonshëm ka hapësirë për të vlerësuar plotësimin e këtij kriteri procedural për ngritjen e padisë dhe për të bërë përjashtimet rast pas rasti, në mënyrë që të mos pengojë realizimin e të drejtës së aksesit në gjykatë. Sipas dispozitave procedurale civile, në rastet e përjashtimit të individit nga pagimi i shpenzimeve gjyqësore, ku përfshihet edhe taksa mbi aktet, këto shpenzime përballohen nga fondi përkatës i parashikuar në Buxhetin e Shtetit (neni 105/b). Nga ana tjetër, ligji nr. 10 039, datë 22.12.2008 “Për ndihmën juridike”, ka përcaktuar një organ shtetëror kolegjial, Komisionin Shtetëror për Ndihmën Juridike, detyra kryesore e të cilit është t’u ofrojë ndihmë juridike kategorive të caktuara të individëve, duke kryer shpenzimet përkatëse (nenet 10 dhe 14 të ligjit).

27. Nëpërmjet interpretimit sistematik të dispozitave të mësipërme të KPC-së si dhe analogjisë me ligjin nr. 10 039, datë 22.12.2008 “Për ndihmën juridike” (përkatësisht nenet 2,10,13,14), arrihet qartësisht në përfundimin se qëllimi i këtij kuadri ligjor është të garantojë aksesin në gjykatë për të gjithë individët që i drejtohen gjykatës. Në funksion të këtij garantimi, si dhe të frymës që ligjvënësi ka dashur të përçojë në këtë kontekst ligjor, Gjykata thekson se i takon gjyqtarit të hetojë, mbi bazën e dokumentacionit provues të pamundësisë ekonomike të paraqitur nga paditësi, dhe të vlerësojë, duke iu referuar legjislacionit procedural civil dhe rregullimeve ligjore përkatëse, nëse është rasti për përjashtimin e paditësit nga pagesa e tarifës për shërbime gjyqësore.”

Në cështjen Kreuz v Polonisë, Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka theksuar se: “60. Prandaj, Gjykata vlerëson se kërkesa për pagimin e tarifave në gjykatat civile në lidhje me pretendimet për të cilat atyre u kërkohet të vendosin, nuk mund  konsiderohet si kufizim i së drejtës së aksesit në gjykatë në vetvevte dhe që është i papajtueshëm me nenin 6 § 1 të Konventës. Ajo rihekson megjithatë, se shuma e tarifave të vlerësuara në dritën e rrethanat e veçanta të një çështje të caktuar, përfshirë aftësinë e kërkuesit që t'i paguaj ato, dhe fazën e procedurave në të cilat ky kufizim i është imponuar, janë faktorë të cilët janë thelbësorë në përcaktimin nëse personi gëzonte të drejtën e aksesit dhe kishte një të drejtë “për t’u degjuar  nga [një] gjykatë" (shiko Tolstoy-Miloslavsky, cituar më lart, dhe Aït-Mouhoub, cituar më lart, f. 80-81...,).

Në një çështje tjetër domethënëse Weisman dhe të tjerët kundёr Rumanisë, Gjykata Europiane për të Drejtat e Njeriut ka theksuar se: “38. Në çështjen në fjalë, Gjykata vëren se mos pagimi i 323.264 eurove për shkak të detyrimit të pagesës së pullës për ngritjen e procedurës rezultoi në anulimin e veprimit.

39. Më tej Gjykata vëren se shuma në fjalë, e cila është padyshim shumë e lartë për çdo paditës të zakonshëm, nuk është e justifikuar as nga rrethanat e veçanta të çështjes, as nga pozicioni financiar i aplikantëve dhe është llogaritur në bazë të një përqindje të caktuar, të përcaktuar nga ligji, të shumës në fjalë në procedurë. Edhe pse shuma e pretenduar nga aplikantët në lidhje me humbjen e fitimeve që rrjedhin nga të ardhurat nga qiraja e marrë nga Shteti është si e konsiderueshme, Gjykata konsideron, për shkak të vlerës së pasurisë, se nuk është e paarsyeshme ose me themel.

40. Në të kundërt, Gjykata vlerëson se shuma e pretenduar nga ankuesit për të paraqitur veprimin e tyre është e tepërt. Si rezultat, ata në mënyrë implicite ishin të detyruar të braktisin veprimin, duke i privuar ata nga e drejta që çështja e tyre të dëgjohej nga një gjykatë.

41. Për sa i përket opsionit që aplikantët të aplikojnë për përjashtim nga detyrimi i pagesës sё pullës, Gjykata vëren se argumenti i qeverisë, bazuar në mosveprimin e pretenduar të aplikantëve, është i ngjashëm me një kundërshtim që ata nuk arritën të shterojnë mjetet e brendshme. Gjykata vëren se një kundërshtim i ngjashëm është hedhur poshtë në fazën e shqyrtimit të pranueshmërisë së kërkesës. Sidoqoftë, Gjykata vëren se Qeveria nuk ka paraqitur asnjë çështje gjyqësore nga gjykatat vendase që do të demonstronte efektivitetin e një kërkese të tillë, në kuptimin e nenit 35 § 1 të Konventës.

42. Duke pasur parasysh rrethanat e çështjes, dhe veçanërisht për faktin se ky kufizim i imponuar në një fazë fillestare të procedurës, Gjykata konsideron se është joproporcionale dhe kështu dëmtoi vetë thelbin e së drejtës e aksesit në gjykatë (shiko, mutatis mutandis, TeltronicCATV kundër Polonisë, nr. 48140/99, 10 janar 2006).

43. Prandaj, Gjykata konkludon se Shteti nuk arriti të sigurojë një ekuilibër të drejtë, nga nga njëra anë, interesin e tij për të rikuperuar kostot e procedurave dhe, nga ana tjetër, interesin e aplikantëve për shqyrtimin e kërkesave të tyre nga gjykatat.

44. Rrjedhimisht, ka pasur një shkelje të nenit 6 1 të Konventës.”

Komentet

Nice blog here! Additionally your website loads up very fast!<br>
<br>

What host are you the usage of? Can I get your affiliate <br>
<br>

link for your host? I wish my site loaded up as fast as yours lol<br>
<br>

<br>
<br>

Also visit my web page :: Dawka albenza w chorobie Behçeta - http://www.itemadvisor.com/community/profile/stella226558084/

pooja entry
http://kit3.center/forum/profile/romeok858477065/ thyrax canadian pharmacy
lovers rotting protect q mo

breakthrough married chimney
http://www.lemaster.com.br/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=us... alesse in mexico pharmacy
dresses chad short microphone

Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a completely <br>
<br>

different topic but it has pretty much the same layout and <br>
<br>

design. Outstanding choice of colors!<br>
<br>

<br>
<br>

Also visit my web page :: <a href="https://plataformamusic.com/community/profile/selmahardeman42">Dni dawkowania fluticasone</a>

Hi there to all, it's really a pleasant for me to visit this site, it consists of precious Information.<br>
<br>

<br>
<br>

Here is my web-site <a href="http://www.chao-cn.com/home.php?mod=space&uid=1107138&do=profile&from=sp...

You have made some decent points there. <br>
<br>

I looked on the web to find out more about the issue and found most <br>
<br>

individuals will go along with your views on this website.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

Look at my web-site :: http://linokambarys.lt/pl/v5jknc4cai - <br>
<br>

https://www.vesti24.eu/user/profile/perrydullo/

Hi there, I believe your web site might be having web browser compatibility issues.<br>
<br>

Whenever I look at your web site in Safari, <br>
<br>

it looks fine however, if opening in Internet Explorer, it's got some overlapping <br>
<br>

issues. I simply wanted to provide you with a quick heads up!<br>
<br>

Other than that, excellent blog!<br>
<br>

<br>
<br>

My web-site - <a href="https://www.adsghar.com/user/profile/723681">Co jest lepsze albendazole lub albendazole er</a>

I will immediately grab your rss as I can't find your email subscription hyperlink or e-newsletter service.<br>
<br>

Do you have any? Please let me realize in order that <br>
<br>

I may subscribe. Thanks.<br>
<br>

<br>
<br>

My blog :: Jaki jest idealny czas na zażywanie thyrax - https://www.941110.com/viewthread.php?tid=86&extra=page%3D1&frombbs=1

Hurrah, that's what I was exploring for, what a stuff!<br>
<br>

present here at this web site, thanks admin of this web page.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

Feel free to surf to my site :: <a href="http://www.ypmelody.com/viewthread.php?tid=164398&extra=">Jaka jest najwyższa dawka dicyclomine</a>

Hey There. I found your blog using msn. This is a really <br>
<br>

well written article. I'll be sure to bookmark it <br>
<br>

and come back to read more of your useful information. <br>
<br>

Thanks for the post. I'll certainly comeback.<br>
<br>

<br>
<br>

My blog post ... Skurcze menstruacyjne advair - http://www.visualchemy.gallery/forum/viewtopic.php?id=993824

Hi, this weekend is nice in favor of me, since this <br>
<br>

moment i am reading this enormous educational piece of writing here at my home.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

my website Albenza do czego jeszcze jest używana - https://superpranchas.com.br/audio/zamow-advair-37-5-mg-mastercard.html

Hello! Do you know if they make any plugins to protect against hackers?<br>
<br>

I'm kinda paranoid about losing everything I've worked hard on. Any recommendations?<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

Here is my page; Recepta na thyrax przeciw starzeniu - http://www.itemadvisor.com/community/profile/shalandaerskine/

Hi! This post could not be written any better! Reading <br>
<br>

through this post reminds me of my old room mate! He always kept talking about this.<br>
<br>

I will forward this article to him. Pretty sure he will <br>
<br>

have a good read. Thank you for sharing!<br>
<br>

<br>
<br>

Feel free to surf to my homepage - dicyclomine koszt walmart - https://classifieds.exponentialhealth.coop/community/?email=&member%5bsi...(przeciwrobaczym).+albendazol

Does your website have a contact page? I'm having a tough time locating it but, <br>
<br>

I'd like to shoot you an email. I've got some ideas for <br>
<br>

your blog you might be interested in hearing. Either way, great website and I look forward to seeing it grow over time.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

My site <a href="http://gestpost.com/viewtopic.php?id=58705">Marki bentyl sr w Warszaw</a>

Hmm is anyone else encountering problems with the pictures on this blog loading?<br>
<br>

I'm trying to figure out if its a problem on my end or if it's the blog.<br>
<br>

Any suggestions would be greatly appreciated.<br>
<br>

<br>
<br>

Look at my blog post: http://stromectol4pro.top/pl/qk2vcfsiuw1 - https://98e.fun/space-uid-3002596.html

I do not even know how I ended up here, but I thought <br>
<br>

this post was good. I don't know who you are but certainly you are going to <br>
<br>

a famous blogger if you aren't already ;) Cheers!<br>
<br>

<br>
<br>

My web page ... <a href="http://www.aniene.net/modules.php?name=Your_Account&op=userinfo&username... 600 mg zastosowań</a>

We stumbled over here different page and thought I should check things out.<br>
<br>

<br>
<br>

I like what I see so now i am following you.<br>
<br>

<br>
<br>

Look forward to exploring your web page again.<br>
<br>

<br>
<br>

Look into my homepage <a href="http://digitalmaine.net/mediawiki3/index.php?title=User:BradlyClymer">Czy możesz zażywać synthroid podczas ciąży w drugim trymestrze</a>

My brother suggested I might like this website. He was entirely right.<br>
<br>

<br>
<br>

This post actually made my day. You can not imagine <br>
<br>

simply how much time I had spent for this info!<br>
<br>

Thanks!<br>
<br>

<br>
<br>

Stop by my blog ... <a href="https://superpranchas.com.br/audio/czy-seroflo-powoduje-bezdech-senny.ht... 500mg dawka 5 dni</a>

couldn admiral study
https://igmco.ir/index.php?option=com_k2&view=itemlist&task=user&id=155937 price generic sustinex legally uk
guinea gifted fate patterns

Hello, i feel that i saw you visited my web site thus i <br>
<br>

got here to go back the choose?.I am trying to find issues <br>
<br>

to improve my website!I assume its ok to make use of a few <br>
<br>

of your concepts!!<br>
<br>

<br>
<br>

Also visit my web site; <a href="http://gestpost.com/profile.php?id=67265">Czy możesz nadal przyjmować tabletki albendazole podczas miesiączki</a>

Hi, I do think this is a great web site. I stumbledupon it ;<br>
<br>

) I may revisit yet again since I bookmarked it.<br>
<br>

Money and freedom is the greatest way to change, may you be <br>
<br>

rich and continue to help other people.<br>
<br>

<br>
<br>

Here is my homepage; <a href="https://www.gm016.com/space-uid-4753600.html">http://unipariberia.es/pl/...

Heya i'm for the first time here. I came across <br>
<br>

this board and I find It truly useful & it helped me out a lot.<br>
<br>

I hope to give something back and help others like you aided me.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

my site: Po użyciu żelu levothyroxine - http://www.visualchemy.gallery/forum/viewtopic.php?id=993293

Hello my family member! I wish to say that this article is amazing, nice written and come with <br>
<br>

approximately all significant infos. I'd like to see more posts <br>
<br>

like this .<br>
<br>

<br>
<br>

Feel free to visit my web page - Jakich suplementów nie należy brać z thyrax - https://original.directory/listings/services/co-sie-stanie-jesli-zjesz-s...

I'd like to find out more? I'd like to find out more details.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

my blog post :: Przyjmowanie dicyclomine w kulturystyce - <br>
<br>

http://www.ypmelody.com/viewthread.php?tid=164593&extra=

Hi Dear, are you truly visiting this website on a regular basis, <br>
<br>

if so then you will absolutely take pleasant knowledge.<br>
<br>

<br>
<br>

my page - <a href="https://rampages.us/boulangerml/forums/topic/aktualizacja-stanu-zatrucia... stanu zatrucia albendazole</a>

Wonderful beat ! I would like to apprentice at the same time as you amend your web site, how could i subscribe for a <br>
<br>

weblog web site? The account helped me a acceptable deal.<br>
<br>

<br>
<br>

I had been tiny bit familiar of this your broadcast provided vibrant transparent idea<br>
<br>

<br>
<br>

my web page - Czy fluticasone może powodować dreszcze - <br>
<br>

https://superpranchas.com.br/apartment/czy-fluticasone-moze-powodowac-dr...

Nice post. I learn something totally new and challenging on blogs I stumbleupon on a daily basis.<br>
<br>

It will always be interesting to read through content from other authors and practice something from other sites.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

My webpage ... Czy powinieneś brać levothyroxine z jedzeniem - <br>
<br>

http://www.pricejoy.co.za/forums/topic/kiedy-sprawdzac-hba1c-po-uruchomi...

Nice post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday.<br>
<br>

<br>
<br>

It will always be exciting to read articles from other authors and use something from their web sites.<br>
<br>

<br>
<br>

<br>
<br>

Also visit my site - Albendazole 80 mg na dobę - http://52.211.242.134/bentyl-250-mg-vs-500-mg

You are so cool! I don't think I've read through a single thing like this before.<br>
<br>

So good to find someone with original thoughts on this issue.<br>
<br>

Seriously.. many thanks for starting this up. This site <br>
<br>

is one thing that is required on the web,<br>
<br>

someone with a little originality!<br>
<br>

<br>
<br>

Feel free to surf to my web blog ... http://pievedispaltenna.it/pl/oee8o13gv - https://www.dongeren.cn/home.php?mod=space&uid=10809574&do=profile&from=...

Pages